WSJ: Gazze’deki savaş, ABD-İsrail ittifakını da sarsıyor

Orta Doğu’da hızla artan tansiyon bölgesel dengelerde de değişimlere yol açıyor.

Amerikan The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, ABD ve İsrail’in, Gazze’ye ilişkin uzun vadeli planlarda görüş ayrılığı yaşadığını yazdı. ABD’nin ve İsrail’in Gazze politikasına ilişkin kısa ve uzun vadede ayrışan yönlerini inceleyen haberde, ABD’nin 7 Ekim saldırılarının ardından İsrail’e net bir şekilde desteğini ilettiği, İsrail’in ise Hamas’ı “varoluşsal bir tehdit” olarak gördüğü belirtildi.

İsrail’i destekleyen ABD’nin İran, Rusya ve Çin’e karşı “müttefiklerini” bir arada tutmayı amaçladığı kaydedilen haberde, ABD Başkanı Joe Biden’ın “kendi partisinden yükselen eleştirel seslerin” ardından politika değiştirdiğine dikkat çekildi.

‘ABD, İSRAİL’İ STRATEJİ DEĞİŞTİRMEYE ZORLADI’

Bu kapsamda Biden yönetiminin, İsrail’i “sivil zayiatı en aza indirmeye ve Hamas liderlerini hedef alan daha fazla stratejik saldırı düzenlemeye zorladığı” kaydedildi.

Uzun vadede Biden’ın “iki devletli” çözümü savunduğu, İsrail’in ise “Hamas’ın yok edilmesi uğraşında” olduğu vurgulandı.

İÇ BASKILAR ARTIYOR

Çatışma devam ederken, Biden ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun kendi ülkelerinde artan siyasi baskılarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekildi.

Haberde, başlangıçta İsrail’e verdiği destekten dolayı övgü alan Biden’ın, Gazze’de artan ölü sayısından endişe duyan ve yönetimi ateşkes çağrısında bulunmaya çağıran kendi partisinin üyelerinden, özellikle de genç seçmenlerden, Müslümanlardan ve Arap kökenli Amerikalılardan eleştiri aldığı belirtildi.

Ayrıca haberde, İsrail’in destekçisi olan ve askeri yardımları destekleyen Kongre üyelerinin bile Hamas’a karşı yürütülen askeri harekatta daha fazla itidal görmek istediklerini söyledikleri aktarıldı. (AJANSLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir