Selçuk Geçer Dolar Tahmininin Ardından Emekliye Yapılacak Zam Oranını Açıkladı

Uzun bir bekleyişin ardından asgari ücretin açıklanmasının ardından ünlü ekonomist Selçuk Geçer, emekli maaşlarıyla ilgili kötü bir haber verdi. Asgari ücret 17 bin 2 TL olarak belirlendikten sonra, emekli maaşlarıyla ilgili birçok uzmanın yaptığı hesaplamaların aksine, Geçer YouTube canlı yayınında emeklileri hayal kırıklığına uğratacak bir tahminde bulundu. Geçer, “Yakın zamanda emekli maaşları açıklanacak. Ancak emekli maaşlarının 10 bin TL seviyesinde olacağını düşünüyorum. Muhtemelen 11 ila 12 bin TL arasına çıkarılmayacak” dedi.

Geçer, asgari ücretin 17 bin TL’nin üzerine eklenen 2 liranın anlamsız olduğunu ve Şubat ayında alınacak maaşların büyük bir olasılıkla yoksulluk sınırının altında kalacağını belirtti.

Asgari ücretin dolar bazında 580 dolara geldiğini belirten Geçer, ancak doların alım gücünün düştüğünü ve gerçek değerini yitirdiğini vurguladı. Asgari ücretin artmasıyla birlikte fiyatların da yükselmesi durumunda, bu artışın anlamını yitireceğini söyledi.

Emekli maaşlarının 10 bin TL olacağını öne süren Geçer, bu miktarın 11 ila 12 bin TL’ye çıkartılmayacağını düşündüğünü belirtti. Türkiye’de maaş belirleme konusundaki yanlış yaklaşımı eleştirerek, gelişmiş ülkelerde ortalama maaşın 2 bin ila 3 bin euro civarında olduğunu ve ücret belirlemede açlık sınırı yerine yoksulluk sınırının dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir