Mossad casusları adliyeye sevk edildi… Eldiven ve maske detayı dikkat çekti

Türkiye’de bulunan yabancı uyruklulara yönelik İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad adına uluslararası casusluk faaliyeti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 34 şüpheli dün sağlık kontrolünden geçirilmişti. Şüpheliler sağlık kontrolü için Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne getirilmişti. Bu esnada şüphelilere refakat eden İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü polislerinin maske ve eldiven kullanmadıkları görülmüştü. Şüphelilerin çoğunun Filistinli olduğu iddiası da sosyal medyada tartışılmıştı.

POLİSLER BU KEZ MASKELİ, ELDİVENLİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun yürüttüğü soruşturma kapsamında İstanbul merkezli 8 ilde düzenlenen operasyonda yakalanan 34 şüphelinin emniyette dört gün süren işlemleri bugün tamamlandı. Mossad ajanlığıyla suçlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. Bu kez polislerin eldiven ve maske takmaları dikkat çekti.

MİT VE EMNİYETTEN ORTAK OPERASYON

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün faaliyetleri kapsamında MİT Başkanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmada, İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad’ın, Türkiye’de insani mülahazalarla ikamet eden yabancı uyruklu kişilere yönelik keşif, takip, darp ve adam kaçırma gibi işler yapmayı amaçladığı yönünde bilgiler elde edilmişti.

46 ŞÜPHELİDEN 34’Ü YAKALANDI

Zanlılarla sosyal medya üzerinden irtibat kuran Mossad yetkililerinin, bazı kişilerin bilgilerine ulaştığı da ortaya çıkarılmıştı.

Söz konusu faaliyetlerin “uluslararası casusluk” kapsamında olabileceğinin değerlendirilmesi üzerine 46 şüphelinin yakalanmasına yönelik harekete geçen emniyet güçleri, 2 Ocak’ta İstanbul’da 15 ilçe ile Ankara, Kocaeli, Hatay, Mersin, İzmir, Van ve Diyarbakır’da belirlenen 57 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 34 şüpheliyi yakalamıştı.

Adreslerde yapılan aramalarda 143 bin 830 avro, 23 bin 680 dolar, muhtelif miktarda farklı ülkelere ait nakit para, ruhsatsız tabanca ve çok sayıda fişek ile dijital materyale el konulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir