Kasım Süleymani kimdir, ne zaman öldü? İşte Kasım Süleymani’nin biyografisi

İranlı general Kasım Süleymani’nin, dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla Irak’ın başkenti Bağdat’ta suikast sonucu öldürülmesinin üzerinden 4 yıl geçti. Bu durum ABD-İran arasındaki nükleer anlaşmanın askıya alınmasına sebep oldu. İşte, Kasım Süleymani’nin biyografisi…

KASIM SÜLEYMANİ KİMDİR?

Kasım Süleymani 1957 yılında Kirman’da dünyaya geldi.

Süleymani, 1979 yılında İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’na katıldı.

Devrim Muhafızları Ordusu’nun bünyesinde yer alan ve İran dışındaki askeri-istihbari operasyonlardan sorumlu Kudüs Gücü’nün komutanı olarak resmi pozisyonunun çok ötesinde askeri hatta bazı zamanlarda da siyasi figür olarak görülen Süleymani, İran’ın Orta Doğu’daki politikalarının da baş mimarı olarak biliniyordu.

Süleymani, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’den sonra ülkenin güvenlik politikalarının belirlenmesinde en büyük etkiye sahip isimlerin başında geliyordu.

Doğrudan Hamaney’e bağlı hareket eden Süleymani, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2007’de getirilen uluslararası seyahat yasağına rağmen Suriye ve Irak başta olmak üzere birçok noktada İran’ın askeri operasyonlarını yönetiyordu.

Süleymani, 1998’de başına geçtiği Kudüs Gücü’nün bölgedeki etkisini büyük oranda artırdı ve Suriye başta olmak üzere Irak, Lübnan ve Yemen gibi ülkelerde İran’ın nüfuzunu genişletti.

Kasım Süleymani, özellikle Suriye’deki iç savaş sürecinde Beşşar Esed rejimi safında savaşmak üzere getirdiği yabancı milisler üzerinden Kudüs Gücü’nün bu ülkedeki etkinliğini artırdı.

Suriye’de yakın ilişki içinde olduğu Esed rejimine karşı başlayan iç savaşta, Esed’in yanında savaşmak üzere Afganistan’dan, Irak’tan, Lübnan’dan hatta Pakistan’dan Şii milis güçlerini Suriye’ye gönderen Süleymani, 2011’de başlayan iç savaş boyunca Esed rejiminin en önemli destekçilerinden biriydi.

3 Ocak 2020 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin İHA’lar ile Bağdat Uluslararası Havalimanı’na düzenlemiş olduğu saldırı sonucunda öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir