Binance’te Listelenen Altcoin Aniden 3x Yaptı: İşlemler Askıya Alındı!

Anchored Euro (AEUR) stablecoin’i, önde gelen altcoin borsasında listelenmesinden kısa bir süre sonra Binance’te yaklaşık yüzde 200’lük benzeri görülmemiş bir artışa tanık oldu. Bu gelişmenin ardından Binance, ani bir önlem aldı. Yaptığı bir duyuru ile borsa, AEUR işemlerini bir süre askıya alacağını ifade etti. İşte detaylar…

Binance listelemişti: Altcoin aniden arttı!

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi dün, Anchored Auro (AEUR) isimli bir stablecoin, Binance’te listelendi. Başlangıçta 1,08 dolar civarında işlem gören AEUR-USDT çifti ani bir değer artışı yaşadı ve 3,25 dolar gibi şaşırtıcı bir seviyeye ulaştı. Öngörülemeyen fiyat dalgalanmasına yanıt veren Binance, kullanıcıları korumak için AEUR stablecoin ile ticareti derhal askıya aldı. EUR-USD döviz kurunu yakından yansıtan AEUR-USDT çifti, dün akşam saatlerinde keskin bir yükselişe geçmeden önce günün büyük bölümünde istikrar gösterdi. Binance’ten alınan alım satım verileri, bu artış sırasında önemli bir hacme işaret ederek borsayı ihtiyati tedbirler almaya sevk etti.

Binance’in AEUR/USDT, BTC/AEUR, ETH/AEUR ve EUR/AEUR çiftlerinde alım satımı askıya alma kararı, anormal dalgalanmaya yanıt olarak geldi. Borsa tarafından bildirildiği üzere, 21:30 civarı kaydedilen son işlem, yaklaşık 2,89 dolarlık bir fiyatı yansıtıyordu ve bu fiyat, olması gereken değerden %167 daha yüksekti. Anchored Euro (AEUR), İsviçre merkezli bir kuruluş ve önde gelen Singapur yatırımcısı ve eski parlamento üyesi Calvin Cheng’in yüzde yüz iştiraki olan Anchored Coins tarafından çıkarılmaktadır. Projenin web sitesi tarafından sağlanan bilgilere göre, piyasa değeri 5 milyon dolar olan stablecoin, avroya sabitlenecek ve avro fiat varlıkları ile desteklenecek şekilde tasarlanmıştır.

Kullanıcılar endişelendi

Artışa ve ardından askıya alınmasına rağmen, olağanüstü fiyat hareketi için şu anda net bir açıklama yok. AEUR’un düşük piyasa değeri ve sınırlı likiditesi, potansiyel fiyat manipülasyonu yoluyla de-pegging’e yatkınlığı konusunda endişelere yol açmakta. Bu olay, özellikle piyasadaki dalgalanmalar karşısında stablecoinlerin doğasında var olan riskleri keskin bir şekilde hatırlatıyor. Stablecoinler, fiat varlıklarla desteklenenler de dahil olmak üzere, borsalarda istikrarsızlık dönemleri yaşayabilir. Daha fazla gelişme beklenirken, yatırımcıların daha az bilinen stablecoinlerle işlem yaparken dikkatli olmaları tavsiye edilmekte.

Örneğin piyasa değeri ile en büyük stablecoin’lere bakarak araştırma yapılabilir.  CoinMarketCap verilerine göre, bunların arasında en büyüğü 90 milyar dolarlık piyasa değeri ile USDT. Ardından 24 milyar dolarlık piyasa değeri ile USDC geliyor. Ayrıca TUSD, FDUSD gibi stablecoin’lerin de revaçta olduğu söylenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir