ABD’nin nükleer cephaneliğinde faaliyetler durduruldu

ABD’nin Teksas eyaletinde, orman yangınlarının yayılmasıyla beraber ülkenin nükleer cephaneliğini barındıran Pantex fabrikasında faaliyetler durduruldu. Şirketin açıklamasında, “Pantex yakınlarındaki yangın kontrol altına alınamadı. Müdahale çabaları tahliyelere yöneldi” denildi.

Amarillo yakınlarındaki Pantex tesisinde, 1975’ten bu yana nükleer silahların ambalajlanması ve nükleer başlıkların sökülüp takılması gibi işlemler yapılıyor.

Şiddetli rüzgar nedeniyle yangınlar eyaletin birçok bölgesine yayılırken, zorunlu tahliyeler de devam ediyor. Amarillo ilçe yetkilileri, akinleri yeni yangınlara neden olabilecek faaliyetler konusunda daha dikkatli olmaya çağırdı. Yetkililerin açıklamasında, “Bugün daha güçlü rüzgarlar bekleniyor ve koşullar orman yangınlarının başlaması ve yayılması için oldukça elverişli olmaya devam edecek” ifadelerine yer verildi. Kamu Güvenliği Departmanı ise, yangınlar nedeniyle zarar gören binaların tespitinin yapıldığını bildirdi. Kamu Güvenliği Departmanı’ndan Juan Rodriguez, daha yüksek nem beklentisi olmasına rağmen şiddetli rüzgarların çalışmaları zorlaştırdığını dile getirdi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx