TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan Kimdir, Nereli? Orhan Turan Hangi Firmanın Sahibi?

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, son günlerde gündemden düşmeyen isimlerden biri. Yaptığı faaliyetlerle çok konuşulan Turan’ın hayatı ise merak ediliyor. 1980 yılında iş dünyasına adım attı ve kariyeri boyunca pek çok sivil toplum kuruluşunda faaliyetlerde bulundu. Aynı zamanda yaptığı işlerle çeşitli ödüllere de layık görüldü. Peki Orhan Turan kimdir, kaç yaşında, nereli? Orhan Turan hangi firmaların sahibi kimdir? Detaylar içeriğimizde…

Orhan Turan Kimdir?

Orhan Turan, 1960 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. Aslen Elazığlı olan Turan, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1981 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansını tamamladı.

Hayatı boyunca çeşitli sivil toplum derneklerinde görev alarak önemli faaliyetlerde bulundu.

Isı, Ses ve Yangın Yalıtımları Derneği olan İZODER’in kurulmasında rol oynadı. 1997 yılında İZODER’in yönetim kurulu başkanlığına getirildi ve bu görevini 1999 yılına kadar sürdürdü.

2007’den 2011 yılına kadar İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği olan İMSAD’ın yönetim kurulu başkanı olarak bulundu.

2017’den 2019 yılına kadar Türk Sanayicileri İş Adamları Derneği’nde (TÜSİAD) denetleme kurulu başkanı olarak bulundu. Bir dönem Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimler verdi.

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nde (TKYD) yönetim kurulu başkan yardımcısı ve TÜRKONFED’de yönetim kurulu başkanıdır.

29 Mart 2022 tarihinden beri TÜSİAD yönetim kurulu başkanı olarak görev alan Turan, pek çok ödülde aldı. Milliyet Gazetesi ve Ernst & Young işbirliğiyle yapılan yılına girişimcisi yarışmasında ”Yılın Girişimcisi” ödülünü aldı. 

Ayrıca Monte Carlo’da yapılan Dünya Yılın Girişimcisi yarışmasında Türkiye’yi temsil etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir