Kamerayı sevmeyen sinema yazarı: Sungu Çapan

Sahip olduğu sinema kültürü ve 1960’lı-70’li yıllardaki yenilikçi sinema kültürüne hakimiyetiyle hakkından söz ettiren sinema yazarı, grafiker ve gazeteci Sungu Çapan hayatını kaybetti.

Habertürk yazarı Mehmet Açar, bugünkü köşe yazısına Sungu Çapan’ı taşıdı.

Dönemin üniversite derslerinde Sungu Çapan’a yer verildiğini anlatan Açar, eleştirmenleri etkileyen birçok ifadesi olduğunu dile getirdi.

Sözünü ve görüşlerini hiç esirgemeyen Çapan’ın yaptığı sert eleştiriler nedeniyle film yapımcılarının kötü adam rolüne “Sungu Çapan” adı verdiğini yazan Mehmet Açar, bu anıyı hep gülerek hatırladıklarından bahsetti.

Sinema yazarı Çapan’ın 68 ruhundan hiç çıkmadığını da belirten Habertürk yazarı, kameralardan hiç hoşlanmadığının altını çizerek şu sözlere yer verdi;

“Kameralarla arasının kötü olmadığını bilsem, belgeselini çektirmek için birilerini ikna etmem herhalde hiç zor olmazdı. Ne var ki, bırakın belgesel filmi veya sözlü tarih çalışmalarını, fotoğraflarda yer almak konusunda bile inanılmaz derecede isteksizdi.

İnternetin yaygın olmadığı dönemde Sinema Dergisi’nde kullanmak için 3-4 gün fotoğrafını aradığımızı hatırlarım. Sahneye çıkmaktan da hiç hoşlanmazdı.

SİYAD Onur Ödülü’nü almak için sahneye çıkar mı, çıkmaz mı, diye aramızda geçen konuşmalar hâlâ aklımda.

Öyle ki, yıllar sonra bu yazıyı yazarken sahneye çıkıp çıkmadığından emin olamadım. Uğur Vardan’ı arayıp sorduğumda içim rahatladı. Çok şükür çıkmış, hatta Atilla Dorsay’la fotoğrafı bile çekilmişti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir