AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen ile ABD Başkanı Biden bir araya geldi

ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinin ardından Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ursula Von der Leyen, Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ceketinde Ukrayna bayrağı renklerinde bir kurdele ve ortasında küçük bir Avrupa bayrağı bulunan Von der Leyen, Biden ile “çok yapıcı” bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Von der Leyen, görüşmede, Ukrayna’ya verilen desteği de ele aldıklarını bildirterek, Ukrayna’ya verilen mali desteğin yanı sıra Ukraynalı mültecilerle ilgili meseleleri de masaya yatırdıklarını ifade etti.

Rusya‘ya uygulanan yaptırımları da görüştüklerini söyleyen von der Leyen, yaptırımların aşılmasının engellenmesi konusunda atılacak adımları görüştüklerini söyledi. Von der Leyen, görüşmede, “ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’nın yanında olacakları” mesajını verdiklerini aktardı.

EKONOMİK İLİŞKİLER

ABD Başkanı Biden ile ekonomik güvenliğin yanı sıra iki tarafın halkaları arasındaki bağları kuvvetlendirmenin önemini de görüştüklerini aktaran Von der Leyen, bu kapsamda akademik burs programlarını ele aldıklarını ifade etti.

BÖLGESEL MESELELER

Von der Leyen, görüşmede, Sırbistan-Kosova diyaloğunun da gündeme geldiğini, bu konuda çözülmesi gereken hala pek çok sorun olduğunu ancak doğru yönde ilerlendiğini kaydetti. Von der Leyen, bu diyaloğa tam destek verdiklerini vurguladı.

ABD’nin Çin‘in Rusya’ya silah verme ihtimaline ilişin uyarılarıyla ilgili bir soruya ise Von der Leyen, “Bunun, ilgili ülkelerin ikili meselesi olduğunu düşünüyorum” yanıtını verdi.

AB Komisyonu Başkanı, Twitter’dan görüşmeye ilişkin yaptığı paylaşımlarda da Biden ile çok verimli bir alışveriş yaptıklarını belirterek, “Transatlantik ortaklığı güçleniyor ifadesine yer verdi.

ABD ile AB arasındaki ekonomik işbirliklerini artıracaklarını kaydeden Von der Leyen ayrıca, “Ukrayna’yı desteklemeye ve Rusya’nın savaşma kabiliyetini azaltmaya devam edeceğiz” mesajını paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir